Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Hafız Kurban Yurtseven
       Gazi Mahmut oğullarından Akif efendinin oğlu, Hafız Kurban Yurtseven Kars`ın kaleiçi mahallesinde 1883 yılında dünyaya gelmiştir.

Yemen Halefoğlu molla muhyettin efendiden ders aldı. Evliya camii ve medresesinin imamı oldu. Tifliste çıkan Albayrak, Baku`de çıkan açıkgöz ,ilkbal,basiret gazetelerinde takma adlarla yazılar yazdı.

Eğitimini tamamladıktan sonra Hafız Unvanını alarak kesintisiz 1939`a kadar Evliya Camii ve medresesinin imamlığı ve müderrisliği görevlerini yürüttü.

Hafız Kurban, bir yandan Evliya Camii ve medresesinin imamlığını ve müderrisliğini yürütürken diğer yandan da 1930-1932 yılları arasında Belediye Başkanlığını yürüttü. Bu yönüyle iki ve hatta üç görevi bir arada yürüten ender insanlardan biri oldu.

Belediye başkanlığının dışında Hilal-i Ahmer Cemiyeti, Türk Ocağı, Tayyare Cemiyeti, Nüfus Tahrir Heyeti ve Kars Ticaret Odası nda çeşitli görevlerde bulundu. Ticaret Odası ndan ayrıldıktan sonra 4 dönem İl Genel Meclis Üyeliği yaptı.

Hafız Kurban Kars`ta kaldığı süre boyunca önemli tarihi eserler arasında kabul edilen Ahmet Tevfik Paşa konağında yaşadı.  Hafız Kurban Yurtseven 13 Haziran 1972 tarihinde Eskişehir'de vefat etti. Cenazesi 1980 de Kars'a getirilerek büyük hizmetlerde bulunduğu Evliya Camii avlusuna defnedildi.

40 yıllık kara günlerimizde  Kars Evliya Camii’nin hatipliğini yaptı. Prof.Dr.M. Fahrettin Kırzıoğlu’ nun 1958’ de basılan edebiyatımızda Kars adlı kitabında hafız kurban yurt sevenin şiirleri yer almaktadır.