Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Şeref Taşlıova      10 Nisan 1938’de Kars’ın Gülyüzü köyünde doğdu. Bağlama çalmayı öğrendikten sonra Kuzeydoğu Anadolu Aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden olan Aşık Şenlik’in oğlu Aşık Kasım’a çıraklık yaparak kendini geliştirdi. 1966 yılından itibaren Kars Radyosu bünyesinde 10 yıl süreyle aşıklara ilişkin programlar hazırladı ve sundu. Ayrıca Türkiye ve Türkiye dışında birçok radyo ve televizyon programına katıldı.

Konya Aşıklar Bayramına başından beri katıldı. Katıldığı yarışma ve festivallerde değişik dallarda birçok ödül aldı. 15’i altın olmak üzere 130’un üzerinde madalya, 60’ın üzerinde plaket, 180 kadar takdirname aldı.

Çeşitli dergilerde folklor yazıları yazdı. 1971 yılından itibaren Amerika’dan Japonya’ya, Avrupa’dan Orta Asya ülkelerine dek birçok ülkede programlar yaptı. UNESCO’nun düzenlediği Dünya Sanat Dizisi adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti.

            1000’den fazla şiiri bulunan Taşlıova, Azeri, Fars ve Anadolu Kültürüyle yoğrulmuş bilgi birikimiyle önemli bir kaynak ve değerlerden biridir.1991’de Müzik-San Vakfı tarafından 1996 yılında ise Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın sanatçısı seçildi. 2000 yılında Türksav tarafından Türk Dünya Hizmet Ödülü verildi.

Kültür Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu Sanatçısı olarak 1990 yılında başladığı görevinden 2003 yılında emekli olmuştur. Şeref Taşlıova aşıklık geleneği temsilcisi olarak UNESCO “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçildi. 20 Eylül 2014 tarihinde vefat etmiştir.