Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gülizaroğlu Abdullah

          
              Kurtuluş Savaşında Ülkemiz işgal altındayken Mustafa Kemal Atatürk tarafından görev verilen Kazım Karabekir Paşa 29 Eylül 1920’de önce Sarıkamış’ı arkasından 30 Eylül 1920 tarihinde de Selim’i anavatan topraklarına katmıştır. Daha sonra 27 gün süren mücadeleden sonra Kars düşman işgalinden kurtarılarak 30 Ekim 1920’de ebedi Türk Yurdu yapılmıştır. Bundan sonra Binbaşı Halit Bey Ardahan’a doğru görevlendirilmiştir. Ardahan’a hareket eden Binbaşı Halit Bey Susuz’ da dağınık olan milis kuvvetlerini birleştirmiş ve başınada
Susuz Porsuklu köyünden Gülizar oğlu Abdullah  Bey getirilmiştir.  

            Gülizar oğlu Abdullah bey Susuz’da dağınık milisleri birleştirmiştir. Gülizaroğlu Abdullah Kurtuluş Savaşı döneminde kendisine bağlı olarak kurduğu milis kuvvetler ile Susuz ve yakın çevresinin Ermeni işgalinden kurtarıllmasında büyük rol oynamış, Susuz ilçesinde Ermenilere karşı etkin savaşlar vermiştir. Çığrıklı köyünün kuzeyinde su uçan mevkisinde Ermeniler tarafından pusuya düşürülerek şehit edilmiştir.

           Kars Valiliği tarafından yapılan isim değişikliği sonrası Susuz İmam Hatip Lisesi "Susuz Gülizaroğlu Abdullah Anadolu İmam Hatip Lisesi" olarak değiştirilmiştir.