Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kış Turizmi ve Kış Sporları

sarikamis-kayak-merkezi.jpg 

Sarıkamış Kış Turizm Merkezi :

Ülkemizde birçok gelişmiş kayak merkezi bulunmakta ve her geçen yıl bu merkezlere ilgi giderek artmaktadır. Doğal pistleriyle kış turizmi ve kış sporları açısından çok uygun bir yer olan Sarıkamış Kayak Merkezi de günden güne bilinirliği artan kayak merkezlerinden olmakla birlikte, sahip olduğu özellikler ve ayrıcalıklar açısından yeterince tanınırlığı oluşmamıştır. Ülkemizin 1. derece öncelikli 5 merkezinden biri olan Sarıkamış Kayak Merkezi, çevresi ünlü sarıçam ormanlarıyla kaplı, 2200-2900 m. yükseklik gösteren bir plato üzerinde yer alır. Bayraktepe kayak alanında 4 adet telesiyej tesisi (1437 m, 1807 m,1650 m, 1450 m uzunlukta) bulunmaktadır. Saatte 2400 kişi kapasiteli, bilgisayar donanımlı telesiyej sistemi ile Türkiye'nin en gelişmiş kayak tesislerinden biri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca kayak merkezinde Turizm İşletme Belgeli beş yıldızlı 1, üç yıldızlı 7, iki yıldızlı 1 otel, 3 pansiyon ve 4 apart otel konaklama hizmeti vermektedir. 

Kayak merkezimizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, kayak severlerin ve profesyonel kayakçıların en sevdiği kar türü olan ve dünyada tek benzeri Alplerde olan kristal kar ile misafirlerine muhteşem bir kayak zevki yaşatmasıdır. Sezonun çoğu günü güneşli olan kayak alanı, sarıçam ormanları ile çığ tehlikesinden uzak güvenli bir kayak olanağı sunarken, doğanın muhteşem manzarası ile ziyaretçilerine masalsı bir tatil yaşatır. Pistlerin kalabalık olmaması ve genişliği de kayak severleri cezbeden özelliklerinden biridir. 

Normal kış koşullarında yılda ortalama olarak 4 ay, 100 ila 120 cm kalınlığında karla kaplı olan Sarıkamış’ta en uygun kayak mevsimi 10 Aralık-10 Nisan tarihleridir. Sarıkamış çevresi özellikle Alp ve kuzey disiplini kayak uygulamaları ile “kayak safari” ve “kızaklı geziler” için çok uygun ortam sunmakta, snowboard sporu ise kısmen yapılabilmektedir. Kayak merkezi slalom, büyük slalom ve süper-C kayak türlerini yapmaya elverişlidir. 
kayak1_a.jpg

Sarıkamış‘ta konaklama imkanı da günden güne epey gelişmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığının sunduğu teşvik ve desteklerin de etkisiyle, son yıllarda artan ziyaretçi sayısını karşılamak amacıyla Sarıkamış’ta bulunan konaklama tesisi sayısı her geçen gün artış göstermektedir. 2017 yılı itibariyle Sarıkamış’ta 5 yıldızlı otelden pansiyonlara kadar Turizm İşletme Belgeli 16 tesis bulunmaktadır.