Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

SARIKAMIŞ


Kars - Sarıkamış 

Doğu Anadolu Bölgesinde, Kars-Sarıkamış ilçe merkezinin güneydoğusunda yer almaktadır. 2634 m yüksekliğindeki Kars'a 55 km. mesafede Sarıkamış İlçesinin içerisinde Çamurlu dağdadır. Çamlar arasındaki Sarıkamış kayak merkezi; kar kalitesi açısından önem kazanmıştır.

Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Bayraktepe'nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır. Bayraktepe'nin kristal karla kaplı olması ise onu kayakçılar açısından daha cazip hale getiriyor.

Normal kış koşullarında yılda ortalama olarak 4 ay, 8 ila 120 cm kalınlığında karla kaplı olan Sarıkamış’ta en uygun kayak mevsimi 10 Aralık-10 Nisan tarihleridir. Sarıkamış çevresi özellikle Alp ve kuzey disiplini kayak uygulamaları ile “kayak safari” ve “kızaklı geziler” için çok uygun ortam sunmakta, snowboard sporu ise kısmen yapılabilmektedir. Kayak merkezi slalom, büyük slalom ve süper-C kayak türlerini yapmaya elverişlidir. 

Osmanlı-Rus Savaşının ardından 40 yıl Rusların işgali altında kalan Sarıkamış’ta, dönemin Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırıldığı bilinen 116 yıllık tarihi Katerina (Av) Köşkü de en çok ziyaret edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Sarıçam ağaçlarıyla çivi kullanılmadan Baltık mimarisi tarzında yapılan köşk, özellikle kültür turizmine hizmet etmektedir. 
sarikamis-white-park-hotel-845ef3de.jpg

Sarıkamış, festival ve özel günleriyle de ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmadır. Şubat ayında düzenlenen Kar Festivali kapsamında atlı kızak gösterisi, kızak yarışları, kar üzerinde voleybol ve off-road yarışları gibi etkinliklerle ziyaretçilerine tam bir şölen havası yaşatırken,  Ocak ayının ilk haftası düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı ile 97 yıl önce Sarıkamış'ta donarak şehit düşen 90 bin askerimizin aziz hatırasını yad etmek için hüzne büründürür. Şehit toprağıdır Sarıkamış, kahraman evlatların ebedi istirahat mekanıdır. Sarıkamış’ı ziyaret şehitlerimize vefadır, hatırlamaktır. 
 

050120181646134577223.JPG

Ulaşım: Sarıkamış Kayak Merkezi Kars hava alanına 50 km, şehir merkezine ise 60 km. uzaklıktadır. Kayak tesislerine en yakın havaalanından (Kars havaalanı 40 dakika ve Erzurum havaalanı 90 dakika) otobüsle ulaşmak mümkündür. Şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür.  
izy-1.jpg

Coğrafya: Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikleri arasında, sarıçam ormanları içerisinde yer almaktadır. Normal kış koşullarında 1.5 metre dolayında olan kar, kayak sporu için oldukça elverişli ve sadece Alplerde olan kristal kar özelliği göstermektedir. Sarıkamış'ta kayak için en uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasıdır. Yörede karasal iklim hakimdir. Hakim rüzgar yönü güney-batı yönlerindedir.

Sarıkamış ve çevresi; Alp disiplini, Kuzey disiplini ve Tur Kayağı etkinlikleri için çok uygun koşullara sahiptir. 
sarikamis-kayak-merkezi.jpg

Konaklama ve Diğer Hizmetler: Kayak Merkezinde Turizm İşletme Belgeli 5 yıldızlı bir, 3 yıldızlı yedi otel, 2 yıldızlı bir otel, 3 pansiyon ve 4 apart otel konaklama hizmeti vermektedir. Tesislerde kayak öğretmeni ve kiralık kayak malzemesi temini mümkündür. İlk yardım, güvenlik ve sağlık hizmetleri verilmektedir. Sarıkamış ilçesindeki konaklama yerleri ve hastanelerden istifade edilmektedir. Helikopter pisti olarak askeriye' den yararlanılmaktadır.

Mekanik Tesisler ve Pistler: Sarıkamış Kayak Merkezinde 4 adet telesiyej tesisi hizmet vermektedir. Sarıçam Kayak Tesisleri 2400 kişi/saat kapasiteli, diğer telesiyej ise 800 kişi/saat kapasitelidir.

Kayak.jpg


Sarıkamış Şehitliği.jpg

Sarıkamış.jpg

sarkamış1.jpg